Hop til indhold

Hvalpe i hundegård fra 5 uger?


Henriette86
 Share

Recommended Posts

Jeg håber jeg skriver dette spørgsmål det rigtige sted. Jeg er ny på siden så er ikke helt inde i det endnu :) vi står og skal have hvalpe på vores Golden omkring marts april. Tænker hvalpene skal være indenfor ved os i fødekassen de første 5 uger ca, men så er mit spørgsmål om de kan komme ud i hundegåren med halm der? Skal de have varme og hvor meget? Hvilke forholdsregler skal jeg tage?

håber der er nogen der måske ved det?

 

på forhånd tak 😊

Link til indlæg
Del på andre sites

Ehm.... Hvad er grunden til at de skal bo ude? Skal de ikke socialiseres på mennesker, indeliv, lyde i huset osv.? Og hvad med tæven, er hun vant til at gå alene? Tænker det er ret indgribende for hende at blive sendt væk med hvalpene hvis hun er vant til at bo inde.

 

Mht. varme/kulde kan hvalpe ikke selv regulere deres kropstemperatur. Spørg din egen hunds opdrætter om det.

Link til indlæg
Del på andre sites

Du skal nok regne med at tage ferie i de sidste uger før hvalpene bliver 8 uger, der er meget socialisering m.m der skal gøres;) men jeg ville være helt rolig ved at sætte tæve og hvalpe i hundegård, 3-4 timer dagligt, jeg ville ikke lade dem gå der længere og ville på ingen måde lade dem sove ude;)

Link til indlæg
Del på andre sites

De er inde om natten, men hvor varmt skal hvalpene have det udenfor i hundegården? Holder de bare varmen selv når de er 5 uger?

 

Som jeg skrev tidligere kan de ikke selv regulere deres kropstemperatur, så ja, de skal have varme. Spørg din opdrætter om detaljerne, det må de kunne svare på.

 

Men er det meningen de skal være der det meste af døgnet?

Link til indlæg
Del på andre sites

Okay :) Men hvornår kan de selv holde varmen?

 

Det kan de principielt fra omkring 6 uger, forudsat at der er lunt (stuetemperatur) der hvor de opholder sig. At smide dem udendørs 24/7 dur ikke. Men hvis du laver en stor seng til dem indendørs og sørger for at de ikke fx lægger dig til at sove ude, burde det være ok.

 

Er der en grund til at du ikke vil kommentere det med at spørge din egen opdrætter? Og svare på om de skal være ude hele tiden?

Link til indlæg
Del på andre sites

Hvalpe fryser oftere end voksne hunde, en 8 ugers hvalp bør ikke opholde sig under stuetemperatur i ret mange timer, det vil sige at i den tid du som opdrætter har hvalpene bør de kun opholde sig under stuetemperatur i kort tid af gangen, mine Tervueren hvalpe, som jo har noget mere pels end goldenhvalpe, var ude i 30-40 min af gangen og blev taget ind hvis de lagde sig for at sove, det blev de til de rejste hjemmefra;)

Link til indlæg
Del på andre sites

Det er fordi min computer skaber sig lidt, jeg har skam ikke noget jeg ikke vil svare på. Jeg prøver jo bare at få svar så jeg ikke gør det forkert. Som det er nu sover mine hunde inde. Når jeg så tager i skole kl 10. Kommer de i hundegård. Og når jeg så er hjemme igen kl 15 kommer de så ind igen. Med hensyn til min opdrætter så snakker jeg ikke med ham siden jeg købte min hund for 2 et halvt pr siden og han have dem i en stor lade i store båse, men som udendørs. De sov ikke inde i huset.

Link til indlæg
Del på andre sites

Fra kl 10 til kl 15 er alt for lang tid uden varme;) du er nødt til at sørge for at der er opvarmet hvor hvalpene sover, de sover mange gange om dagen og jeg ville være usikker på om de selv fant ind i varmen hver gang, jeg ville ikke turde have hvalpe under de forhold på den tid af året;) jeg ville nok beholde dem inde når jeg ikke kunne holde øje med dem, i alt fald når det handler om mere end 1-2 timer af gangen;) men du bør nu overveje om ikke du bør holde ferie de sidste uger, det er et kæmpe arbejde at socialisere et kuld hvalpe, desuden bliver nattesøvnen noget forstyrret når hvalpene skal renlighedstrænes m.m

Link til indlæg
Del på andre sites

Nu har jeg aldrig haft hvalpe men ville da foretrække at købe hvalpe et sted fra hvor de er inde i huset.

Altså netop for at socialisere sig mht støvsuger, opvaskemaskiner og almindelig lyde der er i et hus ;-)

 

Lære at blive renlige, lære at nogle ting er "nej" at røre ved mv.

Link til indlæg
Del på andre sites

Vi har haft 3 kuld hvalpe. Og alle 3 gange at hvalpene blevet født i vores baggang og flyttet til dertil indrettet hunderum i 4-5 ugers alderen.

 

Hunderummet er opvarmet til ca 20-22 grader. Der er strøet et tykt lag spåner på gulvet i rummet, som er ca 6 kvm. og der er indrettet en kasse (fødekassen) som står på et forhøjning med extra 10 cm isolering under og i kassen er vet-pet tæpper. I rummer har vi 4-6 camping trin som gæster kan sidde på når de besøger hvalpene.

 

Fra rummet kan der åbnes til løbegård, hvilket vi så kun gør varme dage og i begrænset tid og der kan også åbnes ind til carporten, som i hvalpetiden har den inderste del reserveret til hvalpe. Her står stole og borde, så vi kan modtage gæster og så vi selv kan sidde her, mens hvalpene fiser rundt og hygger.

 

Vi bor i et villakvarter, hvor en del mennesker går tur og vi inviterer gerne ind når hvalpene er fra ca 5-6 uger og op, så hvalpene kan møde mange mennesker. Derudover kommer jo hvalpekøbere og deres familier så ofte som muligt.

 

Vi har kun haft hvalpe om sommeren - født 28 maj sidste gang, så varme har ikke være noget stort problem, blot har vi altid overvåget at ingen hvalpe lægger sig til at sove på kolde fliser og at der altid er minimum 22 grader i fødekassen.

Link til indlæg
Del på andre sites

Nu har jeg aldrig haft hvalpe men ville da foretrække at købe hvalpe et sted fra hvor de er inde i huset.

Altså netop for at socialisere sig mht støvsuger, opvaskemaskiner og almindelig lyde der er i et hus ;-)

 

Lære at blive renlige, lære at nogle ting er "nej" at røre ved mv.

 

Man kan nu sagten lære hvalpene mange lyde og ja/nej i haven, hunderum og løbegård. Jeg sørger for atcde kommer flere timer i haven hver dag og at der er nyt legetøj - tove - brædder - bolde - vippe mekanismer, baljer, dunke, vand osv.

Link til indlæg
Del på andre sites

Man kan nu sagten lære hvalpene mange lyde og ja/nej i haven, hunderum og løbegård. Jeg sørger for atcde kommer flere timer i haven hver dag og at der er nyt legetøj - tove - brædder - bolde - vippe mekanismer, baljer, dunke, vand osv.

 

 

Lyder super godt, og ja det kan man selvfølgelig. Men mener også at det er fint en hvalp har hørt en støvsuger eller andre larmende husholdningsapparater ;-)

Link til indlæg
Del på andre sites

Hvalpe kan være i fødekassen til ca. 3 ugers alderen. Så vil den være for lille, da de så kommer på benene og har behov for bevægelse og skal kunne gå væk for at forrette deres nødtørft. Så er der brug for ren fødekasse at sove i, et areal til vand og foder og et til at gøre sig ren. Faktisk anbefales en temperatur på over 25 grader celsius i fødekassen. Husker det som fordi clamydia??? så ikke kan opformeres, da dette har slået mange hvalpe ihjel.Det vaccineres der for i dag.

Men mellem 3- 4 uger vil alle hvalpe have brug for plads til leg og bevægelse for at udvikle deres krop. Hvalpe der falder i søvn et for koldt sted får mave-tarmproblemer. Der næsten altid kræver dyrlægehjælp, da de hurtigt dehydrerer.

Link til indlæg
Del på andre sites

Jeg tror vi har holdt den på ca 24 grader mens hvalpene er inde i baggangen i føde kassen. Ulle du skriver at der er brug for mere plads end fødekasse når hvalpene er 3-4 uger, men det kommer vel an på fødekassens størrelse? Vores er 80x100 cm og har været stor nok efter min vurdering. Vi har justerbar forkant som kan hæves og sænkes. det er ret praktisk.

 

Her ses hvalpene i kassen kort før de skal ud i hunderummet

 

IMG_4285_zps72fb84db.jpg

 

Og her ses min niece med hvalpene i hunde/hvalpe rummet, man kan se knap halvdelen af hunderummet og fødekassen i baggrunden. Rummet er 2½ x 2½ m - en super størrelse til Springer Spaniels

 

HvalpeogFrederikke20070701_zps308ada45.jpg

 

Og her ses hvalpe i løbegården som er 2X4 m og meget i læ.

 

Legihundegaringrd220070713_zps6787d7fe.jpg

 

Og her i den inderste del af carporten

 

IMG_4523_zps37147822.jpg

Link til indlæg
Del på andre sites

PBC, hold da op de er søde :hjerte:

 

Ja, jeg savner også i den grad at have hvalpe, men man skal jo have egnede tæver for at have hvalpe og tid til det - dvs en egnet tæve, som kommer i løbetid på et tidspunkt, som betyder at hvalpene er 4-5 uger på et tidspunkt, hvor jeg kan tage 4 ugers ferie. Da Mille leverede 28 maj 2007 var det bare perfekt!

Link til indlæg
Del på andre sites

Thailo kom i hundegård som 3-ugers og han var født 9. September. Shandie er født 1. August i hundegård,.. så jeg kan ikke se det skulle være et problem hvis hvalpene kan gå ind i et opvarmet rum (noget det tyder på TS allerede har). Personligt kan jeg ikke mærke forskel på den første hund jeg havde, der boede inde i huset og på de andre to der ikke gjorde.

Link til indlæg
Del på andre sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gæst
Svar på dette emne...

×   Du har kopieret indhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share



×
×
  • Tilføj...