Vi står i den situation at vi er bekymret for at vi har købt en anden race end den vi er blevet informeret om. Vi har en 5 måneder gammel blandingshvalp, hvor vi har set både mor og far. Moren er halv labrador/ halv schæfer og faren er ren schæfer.
Vi er dog blevet i tvivl om hvorvidt dette er sandt, da hun i takt med hun vokser ligner en schæfer mindre og mindre. Hun har kort pels, en hvid plet på brystet og de samme anmærkninger i ansigtet som en dobberman. Hun er desuden meget svær at opdrage og reagerer ikke på smerte, forstår ikke hun bliver sat på plads. Hun har desuden den samme figur med helt tynd i taljen og meget stærkt bygget i brystet. Hun er så stærk hun har ødelagt flere seler.
Jeg vedhæftet nogen billeder af hvordan hun så/ ser ud, så håber jeg meget at der sidder nogen derude der kan gøre os klogere på hendes race.
Det har ikke betydning ift. om vi vil beholde hende, men vi ønsker at kunne give hende det bedste og vil derfor gerne være bevidst om hendes opdragelsen mv.
please hjælp! 🙏🏼🐶