Forkert. Hun sagde, at det var pga. handel med lægemidler. Altså endnu en fejl/løgn
Pjat. Hvis hun havde sagt, at butikken havde fået nye regler, så havde man da bare tænkt "nå" og var gået sin vej. Det er da først, når hun direkte lyver, at man får lyst til at pirke til det.
Op til den enkelte medarbejder? Det lyder da lidt underligt, hvis det er ok om mandagen, men ikke om lørdagen. Det må da være op til ejeren, og hvis medarbejderne ikke vil arbejde under de regler, ejeren lovligt har opsat, må de finde et andet sted at arbejde.
Hvorfor skal du hele tiden fremstille mig som en kværulant? Jeg diskuterede jo NETOP ikke med damen, men gik hjem og spurgte her på hundeforum
Hvis jeg var butiksejer, ville jeg ærligt talt blive glad for at få at vide, at en af mine medarbejdere stod og løj mine kunder op i ansigtet. Og hvis der er tale om en misforståelse, så er ekspedienten bare ikke klædt godt nok på til sit job.